Jak jsme testovali Raptora, Robota a Pura

srovnani01Tak je to tady. Dejf si pořídil novej koráb! Dokonce nás kvůli tomu donutil v půlce listopadu sednout do lodí a sjet si divokou a rozběsněnou Sázavu z Perknova do Okrouhlice. Ale budiž, pojali jsme to jako testovací jízdu – v náročném terénu místy až do ZWB jsme vyzkoušeli Raptora od Železného, Pure od Prijonu a Robota od Gepla, takže naše postřehy jsou v každém případě věrohodné a směrodatné 🙂

Státní svátek 17. listopadu jsme oslavili ve smradlavý gumě na řece, která přesně v duchu nejnovější WorWaní tradice neměla vodu. Z WorWaních jsme jeli jen čtyři, ale myslím, že to bylo rozumné, protože ostatní by na tak náročnou vodu ani neměli, nebo by ji sice přežili, ale s těžkými újmami na tělesném i duševním zdraví. V řece číhaly zástupy šutrů, které jsme museli neustále řešit. Některé měly snad i dvacet centimetrů. Pod chlístovským mostem jsme my, co jsme se nebáli, pocvičili v obrovském válci. Měl takovou sílu, že nám zatloukl lodě až na dno řeky – a to tam bylo, přísahám, nejmíň 30 čísel vody! O kousek dál – u Dolního Chlístova se znenadání udělaly (za Dejvem) takový vlny, že vymrštily Kubu i s lodí, nekecám, nejmíň tři metry do vzduchu a převrátily ho. Jenom zázrakem v tom zdvihl (prvního bojovýho) a my mu nemuseli jít na pohřeb. Jez v Okrouhlici vypadal tak příšerně nebezpečně, že jsme si ho radši bez rozpaků přenesli. Rozhodně se za to nehodlám stydět. Kdybych v tom centimetru vody vykrysil, pěkně bych si asi dorval hubu. Dál už jsme radši nejeli, poněvadž jsme usoudili, že jsme se už vybáli dost. Po tolika hrůzostrašných zážitcích, nervech a hrdinstvích jsme se museli jít trochu uklidnit do hospody…

A na co že jsme to během jízdy přišli?

robot1Geplo Robot:

Dáňa:
Tvarově připomíná Topolino (hlavně přídí). Ze všech tří lodí nejlevnější, nejjednodušší, takový nevybavený polotovar. Sezení naprosto základní, nutné dodělat, ale zádová opěrka sice zoufale vypadající, ovšem ze všech tří lodí nejfunkčnější. Úchyty jen na přídi a zádi, na ostatní jen příprava – prolisy v palubě. Loď je velni stabilní. Nutné nešidit náklony, protože z mírnějších se sama vrací. Při větším náklonu se pěkně zařízne, ale zdála se mi trochu nejistá. To ale bylo spíš tím, že nebyla vylepená, takže jsem měl v bocích vůli. I když na to nevypadá, je poměrně rychlá. Točí se pěkně. Ze všech tří lodí má nejnižší posez (aspoň pocitově). Působí robustně a bezpečně.

Bezi:
Levná loď, která je jízdními vlastnostmi na velmi vysoké úrovni. Cenu dělá především vnitřní vybavení lodi, tzn absence polstrování sedačky výlepů boků atd. pure1Co je naprosto dokonalé je zádová opěrka, která sice není skvostem designu, ale ze všech tří popisovaných lodí je nejfunkčnější. Svezení na Robotovi je příjemné, loď odpouští i nějaké ty chyby ve stylu jízdy a přitom je příjemně točivá a příjemně reaguje na řízení koleny. Co může překvapit je nutnost poctivě dávat náklony jinak má loď tendenci náklon korigovat. Závěr: od lodi za 15 000 bych rozhodně tyhle jízdní vlastnosti nečekal, pokud je člověk trošku zručný vylepení si bez problémů dodělá.

 

Dejf:
Kajak Robot je jednoduše vybavená loď. Před nějakou divočejší vodou je potřeba vylepit tu a tam nějakou opěrku, ale vzhledem k nízké pořizovací ceně je to pochopitelné. S mojí vahou se loď chová velice příjemně. Při náklonech je potřeba je neošidit, neboť je to loď stabilní a má snahu se rychle vrátit do původní polohy. Trochu déle trvá než se rozjede ( mám na mysli zrychlení ). Veliké překvapení mě čekalo v zádové opěrce, ač je jednoduchá a na první pohled vypadá nepohodlně, opak je pravdou. Sedí neustále ve své poloze a nesjíždí.

Železný – Raptor:

Dáňa:
Rychlá, točivá, na náklony velmi dobře reagující loď. Posez se mi zdál ze všech tří lodí nejvýš. Komfortní sezení. Hezká, pěkně polstrovaná, ale nestabilní zádová opěrka (ta mi přišla asi jako největší nedostatek). Nešikovně zapuštěný a velmi malý vypouštěcí špunt. Nedovedu si představit, jak půjde vyšroubovat zmrzlýma rukama. Loď jede jistě, při náklonu jde do vody na můj vkus trochu moc ochotně.

Bezi:
Originální řešení sezení bez použití zbytečných šroubů je určitě super. Co mě osobně vadilo na výbavě je poměrně malý prostor uvnitř lodi a boční opěrky, které jsou sice vzhledově moc pěkné ale jsou na sedačce moc v předu a tlačí do stehen. Zádová opěrka je ze všech tří nejméně funkční a lehce sklouzává dolů. Jízdní vlastnosti jsou výborné. Raptor je asi nejcitlivější ze všech tří lodí. Loď je rychlá ale pro začátečníka může vypadat vratší. Co mi opravdu vadilo, je malý zapuštěný vypoušťák, ostré úchyty a zmiňované boční opěrky. Na druhou stranu se na ní opravdu dobře jelo.Závěr: Slušná loď se vším co má mít. Vzhledem k obrovskému promu, které ji provázelo jsem ale čekal víc.

raptor1Dejf:
Kajak Raptor by mohl být kompromisem ve vybavení mezi Robotem a Purem.Propracované měkké opěrky působí příjemně. Zádová opěrka se musí opět trochu nadzvednout, aby nebyla pro mě nepříjemně nízko. Kdo má velká chodidla, může mít stísněný pocit, který vytváří vzpěra mezi nohama. Jízdní vlastnosti byly hodně podobné jako u kajaku Pure. Drobné sklamání nastalo při vypouštění vody – šroub je hodně utopený a není moc místa na povolení. Také jsem měl pocit, že po vylití v lodi zůstává ještě dost vody.

Prijon Pure:

Dáňa:
V tomto kajaku jsem seděl poměrně krátce. Jízdními vlastnostmi mi připadá hodně podobný Raptorovi – rychlý, točivý, výborně reagující na náklony. Neměl jsem přitom ale dojem až takového zaříznutí při náklonu jako u Raptora. Sezení naprosto luxusní – v lodi bylo krásně měkkoučko a teploučko. Moc příjemné kolenní opěrky, které se navíc dají nastavit do všech směrů, na které si člověk vzpomene. Zvenčí působí hodně bytelně a bezpečně. Když jsem seděl vevnitř, trochu mi tenhle pocit zkazila rychle se zužující přední paluba.

Bezi:
Tahle loď mě oslovila asi ze všech nejvíc, příjemné pohodlné sezení, rychlá, ovladatelná, točivá. Geniální jsou kolenní opěrky nastavitelné ve více osách. Zádová opěrka je funkční a pevná, ale neškodila by trošku vyšší. Cenová relace lodi je srovnatelná s konkurencí. Tvary lodi jsou konzervativní a to se mi na ní líbí, prostě je to kajak jak má být. Závěr: Moc příjemná lodička, která se výborně řídí a je pohodlná, co bych čekal v lodi téhle cenové relace jsou vzpěry.

Dejf:
Pure má velmi propracovaný interier s velkou škálou nastavení opěrek. Pokud se chce někdo svést, měl by si ji důkladně seřídit. Při samotném sezení je potřeba si zvednout zádovou opěrku, protože jinak je docela nízko. I když podrží, tak to že je nízko mi moc nevyhovuje Když jsem zastavil u břehu a přesedl jsem do tohoto plavidla, tak jsem měl veliký problém uvelebit se ke své spokojenosti, neboť nebyl čas na přestavování. Také se mi stalo, že mi dvakrát sjela šprajda na boku. Jízdní vlastnosti byly příjemné, díky hraně se loď krásně zařízne a otočí na pětníku a dokáže pěkně zrychlit.

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že všichni tři výše uvedení jsou typičtí extrémní jezdiči s obrovskými zkušenostmi a letitou praxí a proto jejich slova musí být brána naprosto vážně a jejich poznatky jsou jediné správné a důvěryhodné.

Až to budeš, Prďochu, číst, neukousni si jazyk 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *